Някои хора бъркат асертивността с агресията и смятат, че да се „утвърдиш“ (от англ. – to assert oneself) означава да се „наложиш“, т.е. да се запънеш на определена позиция в даден спор и да си отстояваш мнението безкомпромисно.
Всъщност да си асертивен означава да умееш да кажеш какво искаш, както и да изразиш чувствата, убежденията и мненията си пред другите директно и честно като в същото време приемаш и тяхната право на желания и мнение и не ги обиждаш нарочно.
В краткосрочен план агресията (под формата на вербални и физически заплахи) може да ни осигури това, което искаме, но със сигурност ще пострадат отношенията ни с другите. В другата крайност – пасивното поведение, макар да не обижда, също руши връзките между хората, тъй като, за да избегнем споровете, оставяме на заден план собствените си нужди, желания и убеждения.
Някои предимства на асертивното поведение
Директното общуване намалява конфликтите и подобрява отношенията, а също така помага за повишаване на увереността. Може да си представим, че асертивността е златната среда между агресията и пасивността.
- Желанията и чувствата ни ще бъдат разбрани
- И двете страни ще се почувстват чути и зачетени
- Отношенията ни ще се заздравят, заради тази обмяна на мнения
- Ще преживяваме по-малко негативни конфликти и спорове
- Ще усещаме, че имаме контрол върху живота си
- Нашата увереност и самоуважение ще се засилят
- Шансовете ни да получим това, което искаме, ще се увеличат.