Как да преодолеем токсичния позитивизъм

Токсичният позитивизъм, за който говорихме обстойно в тази статия, може да ни вреди по два начина – или го разпръскваме сред познатите си, или сме обект на такова отношение. И в двата случая има как да му противостоим. Както често се случва в живота, темата ни засяга много повече, когато върху нас се изсипват позитивни фрази и мотивиращи послания. Четете по-нататък, за да разберете как можете да се защитите.

От другата страна на този проблем стоят токсично позитивните хора. Най-грубо те се делят на две групи. Едната е от хората, които дори не целят общуване, така че загубата на събеседници не им пречи. Те са като изпълнители, които се качват на сцената, за да си кажат репликите. Ако публиката не ги приеме добре, това си е проблем на публиката, мислят си те. Те се определят „брутално директни“ и „честни“, а хората трябва „просто да се стегнат“ и „да спрат да се лигавят“. Досещате се, че тази група хора естествено не са особено мотивирани да променят начина си на общуване и нямат нужда от долупосочените техники.

И все пак има достатъчно хора, които са токсично позитивни от най-добри подбуди – това е втората група. Те наистина искат да помогнат на близките си и да ги успокоят. В същото време усещат, че често начинът, по който окуражават и утешават другите, предизвиква неочаквани реакции – някои се обиждат и спорят доста шумно, други просто безмълвно се оттеглят от отношенията с тях, когато това е възможно или, ако няма как да избягнат това, минават на напълно формално общуване без искрени разговори. Това ги озадачава и ги лишава от близостта, към която се стремят. Описаните по-долу техники са за точно тази група токсично позитивни хора. Те ще им помогнат да постигат искреност и смисъл във взаимоотношенията си с другите.

А за тези, които са обект на токсичен позитивизъм остава да осмислят с кого искат да общуват и какво целят с това общуване. Ако сте заобиколени от токсично позитивни хора от втората група – тези, които наистина държат на вас, то може да ги насочите деликатно към размисъл и усвояване на тези техники. Ако попаднете в компанията на хора от първата група, помислете отново – защо сте там и какво всъщност искате.

Начини за справяне с токсичния позитивизъм

Най-общо казано начините за това включват осмисляне, преоценка и заучаване на ново поведение.

  • Когато осмисляме поведението си, търсим причина и обяснение – защо ние се държим така, какво целим, защо другите се държат така, какво целят. Почти никога хората не се държат „така“ или „иначе“, за да наранят някого другиго.
  • Когато направим преоценка на поведението си, вземаме предвид реалните резултати – постигаме ли това, което целим, другите как ни отвръщат, те разбират ли каква е целта ни. Разумните хора променят действията си, когато виждат, че те не водят до никъде.
  • И за да заучим ново поведение, можем да ползваме техники и съвети като тези, описани по-долу.

А ето и самите техники:

  1. Опознайте хората НЕО в обкръжението си
  2. Не бъдете експерти във всичко
  3. Използвайте паузата
  4. Откъснете се от социалните медии
  5. Фокусирайте се върху смисъла
  6. Водете си дневник на реалните емоции
  7. Разчитайте езика на тялото
  8. Разберете защо другите се държат така
  9. Загрейте фурната постепенно, не превключвайте директно

Да се спрем по-подробно на всяка от тях.

  1. Опознайте хората НЕО в обкръжението си
    Според едно проучване от 2012 г., което събира резултатите от изследвания и въпросници за щастието, има корелация между личностните качества и щастието:
    Невротизмът е в отрицателна корелация с щастието, докато
    Екстровертността и
    Отвореността към преживявания са положително свързани с щастието.
    Тези резултати определено имат основание, тъй като невротиците се фокусират върху дребните детайли, което води до спад в щастието им. Екстровертите обичайно имат по-силни и многобройни връзки, което води до по-щастлив живот. А хората, които са по-отворени, се включват в различни обществени мероприятия, опитват нови неща и се забавляват повече, когато излизат извън рутината. НЕО са хората с
    – Високи нива на Невротицизъм
    – Ниски нива на Екстроверсия
    – Ниски нива на Отвореност към нови преживявания

    Хората НЕО в живота ви са онези, на които трябва да обърнете най-много внимание. Сред тях са:
    – Колеги, които се тревожат кой шрифт да използват в презентацията
    – Приятели, които избягват купоните и предпочитат да четат в усамотение
    – Роднини, които искат да ходят в един и същи ресторант на всеки рожден ден
    Тъй като естествените нива на щастие на хората НЕО по принцип са по-ниски от тези на другите хора, едва ли ще е възможно да им кажете „просто да бъдат щастливи“. Нивото им на щастие може да е ¾ от това, което другите чувстват и те може да са по-склонни да изживяват отрицателни емоции, но не забравяйте, че това е съвсем естествено за тях. Това също така означава, че ако вие сте хората, които разпръскват токсичен позитивизъм, определено ще им помогнете, ако забавите темпото или смените подхода.

    Ако пък самите вие сте от хората НЕО, които вечно се опитват да се мотивират с позитивни фрази, осъзнаването, че щастието ви се различава от това на другите, може да ви помогне да се освободите от строгите изисквания към самите себе си и да ви предпази от капана на позитивното говорене, който сами сте си заложили. А после? После остава да подтикнете близките си да прочетат тази статия и да ви разпознаят като човек НЕО.

  2. Не бъдете експерти във всичко
    Може да копнеете за славата на вещ съветник, да се чувствате като следващата Опра или д-р Фил, но много хора искат просто да бъдат изслушани, а не да им се предлагат съвети или мнения. Златното правило е да давате съвети или мнения, само когато бъдат поискани. Иначе просто съчувствайте.

    Слушайте и проявявайте разбиране, изразявайте подкрепа. Това е от най-трудните неща за хората, които пръскат позитивни послания. Те чувстват огромна лична отговорност да обяснят, да поучат, да „култивират плевелите“ около тях. Борете се с този импулс и след време ще има резултати, които ще ви допаднат.

  3. Натиснете бутона за пауза
    Помните ли кога за последно слушахте някого? Как го слушахте? Вече знаем за предимствата на активното слушане, при което не само разбираме положението на хората до нас, но и даваме смислена обратна връзка, доколкото можем.

    Ето и проблемът: Може би мислите, че е достатъчно да слушате активно, но това има смисъл само, ако не сте приучени към токсичен позитивизъм. Ако вътрешно крещите „Я, стига се оплаква. Помисли колко деца гладуват по света.“, това показва, че токсичният позитивизъм е техниката, към която посягате автоматично в случаите, когато срещу вас стои човек в затруднение. Ако е така, трябва да възприемете различен подход за отговора и реакцията си, а именно – да натиснете бутона за пауза.

    Поемете дъх и пребройте до десет на ум преди да си отворите устата. Опитайте да се концентрирате върху това, което другите казват, да разберете тяхната гледна точка, да чуете всичко. Когато натисне пауза, човек започва да чува себе си, поглежда надълбоко и вижда истинските си емоции, а не фалшивите токсични заместители.

  4. Откъснете се от социалните медии
    Социалните медии са игралната площадка на токсичния позитивизъм. Едно проучване показва, че е по-вероятно да се ангажираме и да харесаме публикации, които са харесани от много хора. Харесванията и гласовете в подкрепа на нашите мнения, истории и снимки са част от своеобразен конкурс за популярност, при който предимство получават публикациите, с които повечето хора са съгласни. Съществуват изследвания, които показват, че собственото ни усещане за ценност зависи от това колко одобрение сме получили.

    Значителен брой публикации акцентират върху щастието, успеха и охолството, както и качествата/поведението, които водят до тях. Посланието им е: „Ако сте като мен, ще ви се случва като на мен.“ Ако се чувствате неуверен, осъзнаването колко далеч сте от това състояние, както и затруднението да погледнете „по-ведро“ на нещата, ще ви натъжат. Но не само това. Има публикации, които излъчват най-вече токсичен позитивизъм. Разнообразни мотивационни лозунги ви приканват да пристъпите отвъд зоната на комфорта, да бъдете смели, да се усмихвате. Толкова е лесно. Ако ви е трудно, значи нещо не е наред с вас. Тези публикации са популярни, под тях стоят много вдигнати палци, сърца и коментари от рода на: „Точно!“ и „Добре казано!“ Изведнъж в абсолютен брой виждате колко много хора са съгласни и приемате, че те всички го умеят, те всички го постигат, те всички вече са там.

    За да преодолеем този проблем, е добре да ограничим ползването на социалните мрежи, както и да си направим дигитален детокс. Времето в социалните мрежи влияе негативно върху нивата на допамин (хормона на удоволствието) в организма ни. Прекъсването за известно време спомага да се върнат нивата в нормални граници. Отдалечаването от социалните мрежи ще ви помогне да се успокоите, да си направите сверка с реалността и да си върнете увереността.

  5. Фокусирайте се върху смисъла
    Търсенето на щастието е голяма тема в наши дни. Проучванията показват, че колкото повече го търсим, толкова по-трудно става да го постигнем. Искаме да постигнем целите си, но какво ще правим ако не успеем? Да не говорим, че още по-страшният въпрос може да е: ами, ако успеем?

    Щастието е доста нетрайна емоция и затова вместо щастие е по-добре да търсим смисъл. Според проучване от Медицинския факултет на Университета на Калифорния Сан Диего хората, които виждат смисъл в живота си, също така живеят по-щастливо и се радват на по-добро здраве, без да имат нужда от позитивизъм.

    В тази връзка може да поработите върху навиците си и да ги подобрите. Също така скуката е идеално време да се хванете с хоби или полезни дейности.

    • Подобрете навиците си
      Това не означава изведнъж да почнете да си лягате рано, или да ставате рано, за да пробягате 10 км преди закуска, в която да отсъстват захарта и кафето. Също така не означава да се откажете от нещата, които обичате. Обаче, замислете се дали любимата закуска не ви причинява киселини. Дали от любимото безалкохолно не се подувате? А може би като хапнете повечко се чувствате зле, изтощени, раздразнени. Ако има такива храни и напитки, ограничете приема им, за да си спестите неприятните усещания.
    • Опитайте да вършите нещо продуктивно, когато ви е скучно, вместо да гледате сериали
      Не става въпрос да прекопаете градината, когато сте уморени. Почивката е най-доброто средство срещу умората. Но понякога сме просто отегчени и тогава смяната на психическа дейност с физическа ще ни ободри. Когато избирате нещо полезно за вършене, нека да е нещо, което харесвате и което ви се удава, защото ако си налагате да вършите омразни за вас неща, бързо ще почнете да търсите начини да ги заобиколите и да измамите самите себе си.
    • Развивайте и задълбочавайте романтичните си отношения
      Това може да е сложно. Не всичко зависи от вас, така че спазвайте този призив, доколкото ви е възможно.
    • Намерете си качествени приятели и се отървете от фалшивите такива
      Както при предишния призив, по-лесно е да се каже, отколкото да се направи. Но да не забравяме, че не броят е важен. Наистина човек с повече на брой приятели по-лесно ще намери решение на някои свои затруднения. Обаче хората, които обикновено имат по-малко приятели, всъщност не биха понесли активни взаимоотношения с по-голям брой, поради личните си особености. Ако сте от този вид хора, но въпреки природата си се опитвате да се обградите с множество приятели, съм убедена, че вече сте разбрали, или съвсем скоро ще разберете, че не всички са автентични приятели.
  6. Водете си дневник на реалните емоции
    Отрицателните ви емоции са истински. Да ги описвате в дневник е добре, защото

      • свиквате с тяхното съществуване и не ги отхвърляте,

    както и

    • се научавате да ги разбирате по-добре, защото ги опознавате.
  7. Разчитайте езика на тялото
    Когато вие самите разпръсквате токсичността, може другите да не ви кажат, че позитивизмът ви е нежелан. За щастие комуникацията е предимно невербална. Не толкова важно КАКВО казваме, колкото КАК. Ако обръщате внимание на езика на тялото, можете до голяма степен да разберете какво чувстват в действителност другите.

    Колко добри сте в това? Има много материали, които да ви помогнат. И, разбира се, винаги приемайте съветите с резерви. Не всеки, който скръсти ръце пред гърдите си, се затваря за вас. И определено не всеки, който гледа надясно, лъже.

  8. Разберете защо другите се държат така
    Емоциите са объркана работа. Ако всички ние бяхме господари на емоциите си, изобщо нямаше да съществува токсичния позитивизъм. Важното е да разберем, че тези, които го разпръскват, в много случаи всъщност искрено искат да помогнат. Позитивизмът е механизъм за справяне с житейските трудности (т.нар. „копинг“ механизъм“), който много хора прилагат в ежедневието си. Ако за тях е проработило, предлагат го и на нас.
  9. Загрейте фурната постепенно, не щраквайте ключа
    Като кажете на някого просто да „превключи“, това няма да помогне особено – няма да се изпарят тревогите на човека, че даже може нещата да се влошат, особено ако сте състрадателни, колкото катерица, която събира жълъди за зимата. За радост и това си има начин на поправяне. И начинът не е просто да „превключите“ и да станете състрадателни. За състраданието са нужни време и усилия.

    Да развиете своята състрадателност е доста подобно на това да включите фурната и да чакате да загрее. Не става с щракването на правилния ключ. Състраданието е важно, ако искате да се свържете с другите и да им помагате.

Това бяха накратко основните техники за справяне с токсичния позитивизъм. Опитайте и вижте кои ще помогнат. Може да модифицирате части от тях, както и да не прилагате всичките. Всичко зависи от хората, с които общувате и какви са целите на вашата комуникация.